Hlavní Sputum

Azz v sirupu

Složení prostředků ACC v tabletách obsahuje aktivní složku acetylcystein a léčivo obsahuje také další složky: bezvodou kyselinu citrónovou, bezvodý uhličitan sodný, hydrogenuhličitan sodný, manitol, bezvodou laktózu, citrát sodný, kyselinu askorbovou, sacharinát sodný, příchuť.

ACC prášek obsahuje aktivní složku acetylcystein a také další složky: sacharózu, kyselinu askorbovou, sacharinát sodný, aroma.

Formulář vydání

Vyrábí se léčivo ACTS 100 (ACC pro děti) a ACC 200 (pro dospělé pacienty).

Tento léčivý přípravek je dostupný ve formě šumivých tablet a také ve formě granulí, které se používají k aplikaci roztoku. Tablety jsou bílé, na jedné straně s rizikem, mají ostružinovou chuť. Může být slabý zápach síry. Tablety se používají k přípravě roztoku - průhledného, ​​s ostružinovým aroma.

Granule jsou bílé, homogenní a mají vůni medu, citronu nebo pomeranče. Granulát je obsažen ve fóliových sáčcích v papírové krabičce po 20 sáčcích.

farmaceutický účinek

Wikipedia svědčí o tom, že látka acetylcystein je derivát aminokyseliny cystein. Produkuje mukolytický účinek, pod jeho vlivem je usnadněn proces vylučování sputa, protože látka přímo ovlivňuje reologické vlastnosti sputa. Jeho účinek je spojen se schopností rozbít disulfidové vazby mukopolysacharidových řetězců, v důsledku čehož je zaznamenána depolymerizace mukoproteinů ve sputu. Výsledkem je, že viskozita sputa klesá.

Lék je také aktivní, pokud má pacient hnisavé sputum..

Anotace také obsahuje informace, že ACC poskytuje antioxidační účinek spojený se schopností reaktivních sulfhydrylových skupin neutralizovat oxidační radikály vazbou na ně. Z tohoto důvodu se zvyšuje ochrana buněk před oxidací, ke které často dochází během zánětlivých reakcí..

Acetylcystein také aktivuje glutathion, který je důležitou součástí antioxidačního systému a chemické detoxikace těla..

Pokud se ACC používá k profylaxi, závažnost a frekvence exacerbací u lidí s cystickou fibrózou a chronickou bronchitidou se znatelně sníží.

Farmakokinetika a farmakodynamika

Existuje vysoká úroveň absorpce léčiva. Metabolismus se vyskytuje v játrech, za vzniku aktivního metabolitu - cysteinu, také cystinu, diacetylcysteinu, směsných disulfidů.

Při perorálním podání je úroveň biologické dostupnosti 10% (protože existuje výrazný účinek prvního průchodu játry). Maximální plazmatická koncentrace je pozorována po 1-3 hodinách. Váže se na krevní bílkoviny o 50%.

Vylučuje se močí jako neaktivní metabolity. Poločas je 1 hodina, pokud má pacient zhoršenou funkci jater, může být prodloužen až na 8 hodin.

Prochází placentou, nejsou k dispozici žádné údaje o penetraci přes BBB.

Indikace pro použití

Byly zaznamenány následující indikace pro použití tohoto léku:

  • onemocnění dýchacího systému, při kterých se tvoří viskózní sputum, které je obtížné oddělit;
  • bronchiální a chronické;
  • tracheitida, obstrukční bronchitida, laryngotracheitida;
  • bronchiektázie;
  • zápal plic;
  • bronchiální astma;
  • cystická fibróza;
  • plicní absces;
  • chronická obstrukční plicní nemoc;
  • sinusitida a chronická;
  • zánět středního ucha.

Kontraindikace

Existují takové kontraindikace pro všechny formy léku:

  • vysoká citlivost na kteroukoli složku léčiva;
  • období exacerbace žaludečních a duodenálních vředů;
  • plicní krvácení;
  • hemoptýza;
  • těhotenství a kojení.

Opatrně předepisujte lék pacientům s anamnézou žaludečních nebo duodenálních vředů, s intolerancí histaminu (nelze ji užívat dlouhodobě), s bronchiálním astmatem, křečovými žilkami jícnu, obstrukční bronchitidou, onemocněním nadledvin, arteriální hypertenzí, selháním jater a / nebo ledvin.

Další kontraindikace pro 200 mg šumivé tablety:

  • nedostatek laktázy, intolerance laktózy;
  • malabsorpce glukózy a galaktózy;
  • věk pacienta do 2 let;

Další kontraindikace pro granule:

  • nesnášenlivost k fruktóze;
  • nedostatek sacharázy / izomaltázy;
  • nedostatek glukózo-galaktózy;
  • věk pacienta do 6 let.

Vedlejší efekty

V průběhu léčby se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

  • alergické projevy: vyrážka, kopřivka, exantém, svědění kůže, snížení krevního tlaku, tachykardie, angioedém; ve vzácných případech - anafylaktické reakce, toxická epidermální nekrolýza, Stevens-Johnsonův syndrom;
  • trávicí systém: bolest břicha, stomatitida, zvracení, průjem, nevolnost, pálení žáhy, dyspepsie;
  • dýchací systém: bronchospazmus, dušnost (projevuje se hlavně u lidí s bronchiálním astmatem);
  • smyslové orgány: pocit hluku v uších;
  • další projevy: horečka, bolest hlavy, krvácení (ojedinělé případy).

Návod k použití ACC (metoda a dávkování)

Lék v šumivých tabletách nebo granulích v sáčcích musí být užíván orálně a současně dodržovat dávku uvedenou v pokynech. Po jídle musíte pít.

ACTS prášek, návod k použití

Pokyny pro prášek ACC 100 mg stanoví, že látka musí být rozpuštěna v půl sklenici vody a poté okamžitě vypita. Děti od dvou do šesti let dostávají 200-300 mg drogy denně ve 2-3 dávkách. Dětští pacienti ACC ve věku od 6 do 14 let dostávají 300-400 mg denně ve 2-3 dávkách. Pacienti po 14 letech dostávají 400-600 mg léčiva denně ve 2-3 dávkách. Lidé, kteří trpí cystickou fibrózou a jejichž hmotnost je vyšší než 30 kg, mohou dostávat až 800 mg léků denně. V tomto případě je třeba vzít v úvahu všechny kontraindikace..

Pokud mluvíme o akutním onemocnění bez komplikací, pak může pacient dostat lék bez lékařského dohledu nejdéle po dobu pěti dnů. U chronických onemocnění by délku léčby měl stanovit lékař.

Návod k použití ACC pro děti

200 mg tablety nebo prášek pro děti se používají zřídka. Tento lék je předepsán dětem od 6 let. ACC prášek 100 mg pro děti se používá od 2 let, dávkování by mělo být předepsáno lékařem.

Šumivé tablety se rozpustí v 1 polévkové lžíci. vodu, můžete k tomuto účelu použít také čaj nebo džus.

Před užitím prášku 200 mg je třeba mít na paměti, že další bohatý nápoj může zvýšit mukolytický účinek léku. Jak používat 200 mg prášku závisí na doporučeních lékaře.

ACC na kašel na nachlazení lze užívat po dobu 5-7 dnů. Pokud lék během tohoto období nepomůže při kašli, musíte se poradit s lékařem, který dá doporučení, jak užívat ACC v sáčcích.

Je důležité zvážit, jak vypít 200 mg prášku na cystickou fibrózu a chronickou bronchitidu: v tomto případě léčba trvá déle.

Předávkovat

Pokud pacient užíval acetylcystein v dávce vyšší než 500 mg denně, může vykazovat známky předávkování, a proto je třeba přísně dodržovat předepsaný léčebný režim. V tomto případě se u pacienta může objevit zvracení, průjem, pálení žáhy a bolesti břicha. V případě předávkování se provádí symptomatická léčba.

Interakce

V případě současného podávání acetylcysteinu a látek potlačujících kašel se suchým kašlem může být potlačen reflex kašle a v důsledku toho je zaznamenána stagnace sputa..

V případě současné léčby antibiotiky (tetracykliny, peniciliny, cefalosporiny) lze zaznamenat jejich interakci s thiolovou skupinou acetylcysteinu. Výsledkem je, že antibakteriální aktivita těchto léků je snížena. Je důležité vyhnout se tomuto účinku, u kterého musíte dodržet interval nejméně 2 hodiny mezi užitím antibiotik a acetylcysteinu.

Při současném použití s ​​vazodilatačními léky a nitroglycerinem může být zvýšen jejich vazodilatační účinek..

Podmínky prodeje

Výrobek se prodává v lékárnách na lékařský předpis..

Podmínky skladování

Uchovávejte granule a tablety při teplotě do 25 ° C, mimo dosah dětí.

Skladovatelnost

Doba skladování - 3 roky.

speciální instrukce

Při použití acetylcysteinu byly velmi vzácně zaznamenány případy závažných alergických projevů. Pokud se u pacienta po použití přípravku objeví změny na kůži nebo sliznicích, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Současně je léčba zastavena..

Před zahájením léčby byste měli vědět, jak připravit roztok, ve kterém voda rozpustí granule a tablety. Jak ředit 200 mg ACC závisí na předepsaném léčebném režimu. Granule se zpravidla rozpustí postupným mícháním v jedné polévkové lžíci. horká voda. Pijte roztok také horký. Doporučuje se ředit léčivý přípravek ve skleněné nádobě..

Mělo by se vzít v úvahu nejen to, s jakým kašlem užívat přípravek, ale také opatrnost při užívání léku u pacientů s obstrukční bronchitidou a bronchiálním astmatem. Je důležité neustále sledovat průchodnost průdušek..

Lék se doporučuje užívat až osmnáct hodin, před spaním, nedoporučuje se pít lék přímo.

Pacienti s diabetes mellitus musí vzít v úvahu, že složení léčiva obsahuje sacharózu.

Během léčby tímto léčivým přípravkem může pacient řídit vozidla nebo pracovat s nebezpečnými mechanismy.

Azz sirup pro děti: návod k použití, cena, recenze, analogy

Tyto informace slouží pouze pro informační účely, doporučuje se odborné poradenství.

V domě s malými dětmi je kašel poměrně častým návštěvníkem. Moderní farmaceutika vyvinula obrovské množství léků. ACC sirup pro děti je jedním z léků k léčbě akutních a chronických bronchopulmonálních onemocnění u mladých pacientů. Tento léčivý přípravek pomáhá zlepšit proces vylučování sputa.

Článek podrobně popisuje akutní sirup pro děti: návod k použití, cena, recenze.

Obsah:

  1. Návod k použití
  2. Ve kterých lékárnách je lepší koupit + cena
  3. Recenze
    1. Recenze odborných lékařů
    2. Recenze lidí
    3. Video
  4. Indikace
  5. Kontraindikace
  6. Složení
  7. Vedlejší efekty
  8. Předávkovat
  9. Analogy
  10. FAQ: ODPOVĚDI NA ČASTÉ OTÁZKY
    1. U kterých je ACC doporučeno pro děti: suchý / neproduktivní kašel (když sputum nekašle)?
    2. Je možné podávat ACC spolu s jinými léky?

Návod k použití

Návod k použití ACC pro děti: dospívajícím nad 14 let a dospělým je předepsáno 10 ml léku 2-3krát denně.

  • Děti od 6 do 14 let - 5 ml léku 3krát denně a v dávce 10 ml sirupu 2krát denně.
  • Děti od 2 do 5 let - 5 ml léku 3krát denně.
  • U cystické fibrózy se dětem starším 6 let doporučuje užívat sirup 10 ml 3x denně; děti od 2 do 6 let - 5 ml léku 4krát denně.

Aby bylo možné zvládnout nachlazení, doporučuje se užívat drogu po dobu 4-5 dnů. U chronické bronchitidy a cystické fibrózy se sirup používá delší dobu. Aby se zabránilo dlouhodobému průběhu onemocnění, doporučuje se konzultace s lékařem.

Sirup se užívá perorálně po jídle. Dodatečný příjem tekutin zvyšuje mukolytický účinek.

Lék ACC se užívá pomocí odměrné stříkačky nebo sklenice v obalu spolu s návodem k použití. 10 ml sirupu ACC odpovídá ½ odměrce nebo 2 odměrným stříkačkám.

Jak používat odměrnou stříkačku:

  1. mírným stisknutím otevřete víko a otočte jej proti směru hodinových ručiček;
  2. vyjměte zátku ze stříkačky s otvorem a vložte ji do lahvičky. Poté zatlačte, dokud se nezastaví. Účelem zátky je připojení stříkačky k lahvi;
  3. potom pevně zasuňte injekční stříkačku do zátky. Lahvičku opatrně otočte nahoru, vytáhněte píst injekční stříkačky a natáhněte požadované množství léku. Pokud jsou v sirupu viditelné vzduchové bubliny, stlačte úplně píst a znovu naplňte stříkačku. Poté vraťte lahvičku do původní polohy, otočte ji a vyjměte injekční stříkačku se sirupem;
  4. lék ze stříkačky by měl být nalit na lžíci nebo přímo do úst dítěte. Opatrně, aby dítě mohlo tekutinu spolknout bez udušení. Při nalití drogy do dítěte je žádoucí, aby bylo ve vzpřímené poloze;
  5. po dokončení postupu je nutné opláchnout stříkačku a odměrku čistou vodou.

Ve kterých lékárnách je lepší koupit + cena

ACC sirup je homogenní granule od bílé do nažloutlé barvy bez aglomerovaných částic s vůní třešní. Prodává se téměř v každé lékárně. Cena za láhev 200 ml - od 265 rublů do 360 rublů.

Nejvýhodnější ceny nabízejí online lékárny:

  • Apteka.ru.
  • Řetězec lékáren "Bud Zdorov!".
  • Аmt-apteka.ru.

Recenze

Jako každá dlouho známá a široce používaná droga je ACC obklopen různými recenzemi. Někdo droze připisuje zázračné vlastnosti, někdo je naopak zaznamenán jako horlivý odpůrce a tvrdí, že tyto prostředky nepomáhají. Níže jsou uvedeny recenze specialistů a pacientů.

Recenze odborných lékařů

ACC je na trhu léků proti kašli již dlouho. Po celou dobu se mnohým podařilo seznámit se s tímto lékem. Droga se rozšířila v praxi specialistů a získala mnoho pozitivních recenzí. Lékaři často předepisují aktuální lék, což naznačuje jeho účinnost, pokud je léčba předepsána včas a je dodržován režim.

V.K. Starichenko ACC je velmi účinný lék na kašel. Díky reklamě je již znám a chválen velkým počtem kupujících. Sirup je předepsán pro viskózní sputum. Opět není zakázáno používat k profylaxi u pacientů s bronchitidou a cystickou fibrózou. V současné dávce jej používají děti od 2 let. buď opatrný!

Antipova T.M.V průběhu nemoci opakovaně trpí rýmou, kašlem a končí hlenem v krku. ACC na kašel je velmi pohodlný a účinný prostředek, který pomáhá zbavit se hlenu během několika dní. Dobrý expektorans účinný lék.

Kiseleva V.E. Cena ACC je relativně levná, proto si ji může dovolit každý. Azz má výrazný expektorační účinek, zkapalňuje a odstraňuje hlen a snižuje jeho viskozitu. Velmi efektivní. Z nedostatků vyberu jen krátkou trvanlivost po otevření obalu..

Recenze lidí

Droga je velmi populární. Je opakovaně předepisován lékaři svým pacientům. Existuje mnoho recenzí, dobrých i negativních:

Elena. Byl jsem docela překvapen, když můj manžel přinesl pozastavení. Nevěděl jsem, že taková věc existuje, a cena je již 265 rublů! Otevřením krabice jsem byl ještě více překvapen, protože spolu s měřicí čepičkou byla měřicí stříkačka! Mimochodem, překvapivě pohodlná věc, nacházel jsem je jen v krabicích s antipyretiky. Podíval jsem se na dávku pro 2leté dítě, vzal jsem injekční stříkačku a dal ji svému synovi. Popřel, ale nevyplivl to, nepožádal o pití vody. Pak jsem to zkusil a uvědomil jsem si, že to není tak sladké jako ostatní sirupy. Večer jsem dal víc. Následujícího dne kašel zvlhl, sputum proběhlo dobře a už 5. den dítě již kašlelo!

Victoria. Známost s tímto sirupem se stala asi před měsícem, kdy se kašel mých dívek stal nesnesitelným. Rozhodl jsem se dát azz dětem. Hned musím říci, že kašel obvykle neléčím. Obvykle stačí zvlhčit vzduch zvlhčovačem, vodu častěji zalévat, masírovat záda a hrát venku, ale tentokrát začal kašel náhle, okamžitě silný. Nejstarší dcera byla zpočátku suchá, pak se promočil, ale hlen nezmizel. Než doktor přišel, dávala dívkám téměř dva dny ambroben. K žádnému zlepšení nedošlo. Myslím, že se kašel zhoršil. Sirup byl zahájen ráno. Do večera sputum začalo ustupovat. Chtěl bych také říci, že chuť šátku se nelíbí. Nejmladší neodolal a klidně vypil předepsanou dávku. Jedna láhev nám stačila k vyléčení mých dvou princezen. Zbytkový kašel prošel již bez sirupu čtyři dny po ukončení příjmu.

Ivan. Všechno dobrý den a večer. Známý sirup proti kašli po dlouhou dobu. Už to vyzkoušeli dost. Nemohu říci, že ACC hodně pomohl. Veškerý sirup lze po otevření skladovat několik dní. Chutná sladce, příjemně aroma. Takže bych všechno vypil sám. Není divu, že ho děti tolik milují. Efekt jako „páni“ nečekal. Doufám, že to někomu pomůže. Pomohl nám další lék. Vy se rozhodnete, co si koupíte. Při změně léčby vždy konzultujte s lékařem.

Video

Níže je malé video recenze drogy.

Indikace

Shromáždili jsme informace, ve kterých bodech droga pomáhá, v nichž má nežádoucí účinek. Jaké nemoci jsou předepsány ACC?

  • nemoci dýchacích cest doprovázené tvorbou viskózních sekretů;
  • akutní a chronická bronchitida;
  • bronchiektázie;
  • chronická obstrukční bronchitida;
  • cystická fibróza;
  • tracheitida.

Kontraindikace

Přecitlivělost na acetylcystein nebo jiné složky léčiva, peptický vřed v horní části gastrointestinálního traktu, hemoptýza, plicní krvácení. ACC pro děti je kontraindikován při hepatitidě, selhání ledvin (aby se zabránilo nárůstu látek obsahujících dusík v těle).

Složení

1 ml sirupu obsahuje:

  • účinná látka: acetylcystein - 20,00 mg;
  • pomocné látky: methylparahydroxybenzoát - 1,30 mg, benzoan sodný - 1,95 mg, edetát disodný - 1,00 mg, sacharinát sodný - 1,00 mg, sodná sůl karmelózy - 2,00 mg, hydroxid sodný, 10% vodný roztok - 30,00-70,00 mg, třešňová příchuť - 1,50 mg, čištěná voda - 910,25-950,25 mg.

Vedlejší efekty

Téměř každý lék má nežádoucí účinky. Projevy jsou spojeny s alergií na složky obsažené v léku.

Pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem, bolesti hlavy, stomatitida, tinnitus, alergické reakce, arteriální hypotenze, bronchospazmus (u osob s bronchiální hyperreaktivitou), kožní vyrážka a svědění, tachykardie jsou extrémně vzácné. Methylparahydroxybenzoát a propylparahydroxybenzoát způsobují izolované hypersenzitivní reakce.

Při prvních známkách reakcí přecitlivělosti se lék zastaví.

Předávkovat

V případě chybného nebo úmyslného předávkování jsou pozorovány jevy jako průjem, zvracení, bolesti žaludku, pálení žáhy a nevolnost. Doposud nebyly pozorovány žádné závažné a život ohrožující vedlejší účinky. Léčba: symptomatická.

Analogy

V poslední době je používání analogů drahých léků docela populární. Důvodem je nejčastěji cena drog. Koneckonců, ne vždy to vyjde dobře drahé, ale levné analogy nemusí vždy plně vyhovovat složení.

  1. Nahrazení příjmu ACC u dětí s kašlem umožňuje lék Bromhexin, který má schopnost řídnout hlen, má protizánětlivý a bronchodilatační účinek. Aktivní složkou léčiva je bromhexin hydrochlorid, který účinně zvládá infekční onemocnění průdušek a plic, je indikován při léčbě bronchitidy, bronchiálního astmatu, plicního emfyzému a dalších patologických stavů. Bromhexin má terapeutický účinek, proto, pokud lékař předepsal ACC, nedoporučuje se nahradit bromhexin. V takových chvílích mohou být obě léky použity v komplexní terapii k léčbě onemocnění, která postihují plíce a průdušky. Bromhexin má schopnost řídnout hlen a potlačovat kašel, urychlovat období zotavení. Bromhexinové tablety nebo sirup jsou předepsány dětem od 6 měsíců. Droga má přijatelnou cenu nepřesahující 120 rublů za 100 ml sirupu.
  2. Lazolvan je hodným analogem ACC, který má expektorační, mukolytický účinek. Lazolvan obsahuje účinnou látku - ambroxol. Proto nepatří ke strukturním analogům, i když má stejný terapeutický účinek. ACC a Lazolvan se používají k léčbě onemocnění bronchopulmonálního systému, které jsou doprovázeny zhoršeným vylučováním sputa. Lék nepatří k levným analogům ACC, protože má poměrně vysoké náklady. Výměna ACC za Lazolvan je však povolena a účinek léčby je patrný poměrně rychle. Lazolvan na kašel se může používat jak na suchý, tak na mokrý kašel, proto se tento lék nazývá univerzální lék na léčbu patologických stavů dýchacích cest. Užívání obou léků při léčbě kašle je zakázáno. ACC má na rozdíl od Lazolvanu antibakteriální a antitoxický účinek. Mnoho pediatrů navíc dává přednost předepisování přípravku Lazolvan malým dětem, protože je povoleno jej používat od 6 měsíců a ACC pouze od 2 let. Cena sirupu pro děti je asi 220 rublů.
  3. K léčbě onemocnění bronchopulmonálního systému se používá lék Ambrobene. Účinnou látkou v něm je ambroxol. Ambroben není strukturním analogem ACC, ale má dobrý vykašlávání, protizánětlivý účinek. Ambrobene má na rozdíl od ACC analgetické, antivirové a protizánětlivé účinky. Lék se vyrábí v několika formách - sirup proti kašli, tablety, inhalační roztok, často používaný v pediatrii a pulmonologii. Na rozdíl od ACC má Ambrobene širší seznam terapeutických vlastností a průměrné náklady. Účinek léčby je patrný již 2. den po aplikaci. Cena Ambrobene v lékárnách je 160 rublů na 100 ml sirupu.

FAQ: ODPOVĚDI NA ČASTÉ OTÁZKY

Shromáždili jsme nejoblíbenější dotazy pacientů týkající se sirupu pro děti ACC na lékařských fórech a našli jsme na ně odpovědi. Nezapomeňte však, že vše je individuální a lékař po konzultaci předepisuje léčbu.

U kterých je ACC doporučeno pro děti: suchý / neproduktivní kašel (když sputum nekašle)?

Pokud je kašel, který se objeví na vrcholu sezóny SARS, doprovázen zvýšením teploty, příznaky intoxikace, pak se na počátku onemocnění doporučuje ANO - ACC. Protože výskyt kašle je spojen se zánětem dýchacích cest, akumulací viskózního sputa v dýchacích cestách. ACC, řídnoucí hlen, urychluje přechod suchého kašle na produktivní kašel a zkracuje dobu trvání onemocnění.

Je možné podávat ACC spolu s jinými léky?

Acetylcystein je účinná látka, takže je důležité vědět, jak interaguje s jinými léky:

  • při současném užívání acetylcysteinu a antitusik není v důsledku potlačení reflexu kašle vyloučena stagnace sputa, proto se takové kombinace nedoporučují;
  • současné použití s ​​vazodilatačními činidly a nitroglycerinem povede ke zvýšení vazodilatačního účinku;
  • antibiotika se doporučují užívat nejdříve 2 hodiny po požití acetylcysteinu, aby nedošlo ke snížení jejich absorpce.

Další informace o interakci léku s jinými léky vám doporučujeme přečíst si návod k použití..

Azz sirup: návod k použití a k čemu je, cena, recenze, analogy

ACC je mukolytický prostředek, který podporuje vylučování obtížného sputa. Jednou z forem uvolňování léčiva je sirup pro orální podání. Lék lze podávat dětem ve věku 2 let. ACC není kompatibilní s kojením.

Dávková forma

Perorální sirup.

Popis a složení

Sirup je čirá, bezbarvá, mírně viskózní kapalina s vůní třešní.

Léčivo obsahuje acetylcystein jako aktivní složku. Kromě něj jsou součástí léčby následující pomocné látky:

  • příchuť třešně;
  • čištěná voda;
  • E218;
  • E211;
  • Trilon B;
  • sacharin;
  • sodná sůl karmelózy;
  • hydroxid sodný.

Farmakologická skupina

ACC patří do skupiny mukolytik. Acetylcystein je derivát aminokyseliny cysteinu. Lék ovlivňuje reologické vlastnosti sputa a usnadňuje jeho vylučování z dýchacích cest. Rozbíjí disulfidové vazby mukopolysacharidových řetězců, což způsobuje depolymerizaci mukoproteinů ve sputu, čímž se snižuje jeho viskozita. Lék zůstává účinný v přítomnosti hnisavého sputa.

Má antioxidační účinek. Reaktivní sulfhydrylové skupiny (SH-skupiny) acetylcysteinu se vážou na oxidační radikály a neutralizují je.

Lék také podporuje biosyntézu glutathionu, který je důležitou složkou antioxidačního systému a chemické detoxikace těla. Antioxidační účinek zvyšuje ochranu buněk před škodlivými účinky volných radikálů generovaných během zánětu..

S profylaktickým použitím acetylcysteinu dochází ke snížení frekvence a závažnosti exacerbací u osob trpících chronickou bronchitidou a cystickou fibrózou.

Při perorálním podání je léčivo dobře absorbováno, jeho biologická dostupnost je 10%, což souvisí s účinkem „prvního průchodu“ játry. Maximální koncentrace účinné látky je pozorována 1-3 hodiny po užití léku.

Až 50% přijaté dávky se váže na bílkoviny. Účinná látka prochází placentou. Neexistují žádné údaje o tom, zda se léčivo vylučuje mléčnou žlázou nebo zda migruje přes hematoencefalickou bariéru.

Lék se vylučuje ledvinami, poločas je 1 hodina. U onemocnění ledvin se tato doba zvyšuje na 8 hodin.

Indikace pro použití

pro dospělé

ACC je předepsán pro následující nemoci:

  • onemocnění dýchacího systému, která jsou doprovázena tvorbou obtížně oddělitelného sputa, včetně bronchitidy, s obstrukcí v akutní nebo chronické formě, tracheitida, laryngotracheitida, zánět a plicní absces, CHOPN, bronchiální astma, cystická fibróza, bronchiektázie, bronchiolitida;
  • zánět středního ucha středního ucha;
  • akutní a chronická sinusitida.

pro děti

Podle indikací lze sirup ACC používat u dětí starších 2 let.

pro těhotné ženy a během laktace

Během období těhotenství lze ACC užívat, pouze pokud přínos pro matku převáží potenciální újmu pro dítě. Droga je neslučitelná s kojením.

Kontraindikace

ACC by se nemělo užívat, pokud má pacient následující patologické stavy:

  • žaludeční vřed a 12 duodenálních vředů v akutní fázi;
  • individuální nesnášenlivost složení léku;
  • plicní krvácení, hemoptýza.

Sirup by měl být užíván s opatrností, pokud má osoba následující onemocnění:

  • anamnéza žaludečních a duodenálních vředů;
  • arteriální hypertenze;
  • histaminová intolerance (v tomto případě se nedoporučuje dlouhodobě užívat ACC, protože acetylcystein ovlivňuje metabolismus histaminu a může vyvolat řadu známek jeho intolerance, které se projevují bolestmi hlavy, vazomotorickou rýmou a svěděním);
  • patologie nadledvin;
  • křečové žíly jícnu;
  • bronchiální astma;
  • poškození ledvin a jater.

Aplikace a dávky

pro dospělé

Lék je předepsán na 10 ml sirupu 2 nebo 3krát denně, což je 400-600 mg acetylcysteinu.

Lék musíte užívat po jídle. Dodatečný příjem tekutin zvyšuje mukolytický účinek léčby.

Délka léčby závisí na konkrétním onemocnění. U krátkodobých infekcí je to 4-5 dní. U cystické fibrózy nebo chronické bronchitidy se lék užívá delší dobu, aby se zabránilo exacerbaci onemocnění.

Sirup se užívá pomocí odměrky nebo stříkačky.

pro děti

Děti dostávají sirup do oblasti líc pomalu, aby dítě mohlo sirup spolknout..

Dávka léčiva se volí v závislosti na věku dítěte:

  • děti ve věku 2-5 let předepisují 5 ml léků 2-3krát denně;
  • pacientům ve věku 6-14 let je předepsáno buď 5 ml sirupu třikrát denně, nebo 10 ml léku dvakrát denně;
  • pro děti starší 14 let je lék předepsán v dávkách pro dospělé.

U cystické fibrózy je dětem ve věku 2-6 let předepsáno 5 ml léku 4krát denně, u pacientů starších 6 let - 10 ml 3krát denně.

pro těhotné ženy a během laktace

Během těhotenství, stejně jako po převedení dítěte na umělou výživu během laktace, lze ACC užívat jako obvykle.

Vedlejší efekty

ACC může způsobit následující nežádoucí účinky:

  • alergie, která se projevuje vyrážkou, exantémem, kopřivkou, Quinckeho edémem;
  • anafylaktické reakce, včetně šoku, Stevens-Johnsonova a Lyellova syndromu;
  • dušnost, bronchospazmus, který je častěji pozorován u pacientů s bronchiálním astmatem;
  • pokles krevního tlaku, zvýšená srdeční frekvence;
  • stomatitida, bolest břicha, nevolnost, zvracení, řídká stolice, pálení žáhy, dyspepsie;
  • tinnitus;
  • bolesti hlavy;
  • horečka;
  • krvácení způsobené přecitlivělostí na léčivo;
  • snížená agregace krevních destiček.

Interakce s jinými léčivými přípravky

Při jmenování acetylcysteinu a antitusik je v důsledku potlačení reflexu kašle možná stagnace sputa.

Při předepisování acetylcysteinu a antibiotik pro perorální podání (peniciliny, tetracykliny, cefalosporiny atd.) Mohou tyto léky interagovat s thiolovou skupinou acetylcysteinu, což vede ke snížení antimikrobiální aktivity. Proto by interval mezi užitím ACC a antibiotiky měl být alespoň 2 hodiny (kromě cefiximu a loracarbefu).

Při užívání mukolytika s vazodilatátory a nitroglycerinem je možné zvýšení vazodilatačního účinku.

speciální instrukce

U pacientů trpících bronchiálním astmatem nebo obstrukční bronchitidou je lék předepisován s opatrností, přičemž se sleduje průchodnost průdušek.

Pokud se během léčby vyskytnou nežádoucí kožní reakce, je nutné okamžitě přerušit léčbu a vyhledat lékařskou pomoc, protože to může být známkou takových nebezpečných alergických reakcí, jako je Stevens-Johnsonův syndrom a Lyellův syndrom..

Je nežádoucí předepisovat lék pacientům s renální a jaterní nedostatečností, protože je u nich vysoká pravděpodobnost otravy dusíkatými látkami.

Při rozpouštění léku používejte skleněné nádobí, vyhýbejte se kontaktu s kovovými nebo gumovými výrobky, kyslíkem a snadno oxidujícími látkami.

Lék se doporučuje užívat nejpozději do 18 hodin.

Pokud pacient dodržuje dietu s nízkým obsahem sodíku, měl by vzít v úvahu, že 1 ml sirupu obsahuje 41,02 mg.

Neexistují žádné informace o vlivu léku na schopnost řídit auto.

Předávkovat

Pokud dojde k omylu nebo záměrnému překročení doporučených dávek, objeví se následující příznaky předávkování:

  • řídká stolice;
  • zvracení;
  • gastralgie;
  • pálení žáhy;
  • nevolnost.

Oběti je předepsána symptomatická léčba.

Podmínky skladování

Lék by měl být skladován na místě mimo dosah dětí při maximální teplotě 25 stupňů. Doba použitelnosti je 24 měsíců, po otevření lahvičky lze lék skladovat maximálně 10 dní.

Sirup ACC si můžete koupit bez lékařského předpisu, ale navzdory tomu je pro ně samoléčba nepřijatelná..

Analogy

ACC můžete nahradit následujícími léky:

  1. Fluimucil je úplným analogem léčiva ACC. Jedná se o italský lék, který je k dispozici ve formě roztoků pro orální podání, inhalaci, injekcí, šumivých tablet, granulí pro přípravu roztoku pro orální podání. Mukolytikum může být předepsáno pacientům starším 2 let, včetně žen v pozici. Během léčby by mělo být kojení přerušeno.
  2. Fluimucil-antibiotikum IT obsahuje glycinát acetylcysteinát jako terapeutickou složku thiamfenikolu. Lék má antibakteriální a mukolytické účinky. Vyrábí se ve formě lyofilizátu, ze kterého se připravuje roztok pro inhalaci a injekci. Droga může být použita pro děti starší 2 let a ženy v pozici. Je to kontraindikováno během kojení..
  3. Bronchobos je náhradou za ACC v terapeutické skupině. Vyrábí se v sirupu a kapslích. Mukolytická látka je kontraindikována u dětí mladších 3 let, u žen, které nosí dítě a kojí.
  4. Bronhosan patří k náhražkám sirupu ACTS pro farmakologickou skupinu. Jedná se o mukalytický prostředek vykašlávání, který přichází v kapkách. Může být předepsán pacientům starším 3 let, s výjimkou žen v pozici a podporujících přirozené krmení během laktace.

Je povoleno užívat analog místo ACC sirupu pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Cena sirupu Azz je v průměru 268 rublů. Ceny se pohybují od 120 do 398 rublů.

ACC, 20 mg / ml, sirup, 100 ml, 1 kus.

Pokyny k ACC

Složení

Šumivé tablety1 záložka.
účinná látka:
acetylcystein100 mg
pomocné látky: bezvodá kyselina citrónová - 679,85 mg; hydrogenuhličitan sodný - 194 mg; bezvodý uhličitan sodný - 97 mg; manitol - 65 mg; kyselina askorbová - 12,5 mg; bezvodá laktóza - 75 mg; sacharinát sodný - 6 mg; citrát sodný - 0,65 mg; příchuť ostružiny "B" - 20 mg

Granule pro perorální roztok (oranžové)1 balení.
účinná látka:
acetylcystein100 mg
pomocné látky: sacharóza - 2829,5 mg; kyselina askorbová - 12,5 mg; sacharin - 8 mg; pomerančová příchuť - 50 mg
Sirup1 ml
účinná látka:
acetylcystein20 mg
pomocné látky: methylparahydroxybenzoát - 1,3 mg; benzoát sodný - 1,95 mg; edetát disodný - 1 mg; sacharinát sodný - 1 mg; sodná sůl karmelózy - 2 mg; hydroxid sodný, 10% vodný roztok - 30–70 mg; příchuť "Cherry" - 1,5 mg; čištěná voda - 910,25-950,25 mg

Popis

Šumivé tablety, 100 mg: kulaté ploché válcové bílé, s vůní ostružin. Může být slabý zápach síry. Rekonstituovaný roztok: bezbarvý transparentní s vůní ostružin. Možná mírný zápach síry.

Granule pro přípravu perorálního roztoku (oranžové): homogenní, bílé, bez aglomerátů, s oranžovou vůní.

Sirup: čirý, bezbarvý, mírně viskózní roztok s vůní třešní.

Farmakodynamika

Acetylcystein je derivát aminokyseliny cysteinu. Má mukolytický účinek, usnadňuje vypouštění sputa díky přímému účinku na reologické vlastnosti sputa. Účinek je způsoben schopností rozbít disulfidové vazby mukopolysacharidových řetězců a způsobit depolymerizaci mukoproteinů ve sputu, což vede ke snížení jeho viskozity. Lék zůstává aktivní v přítomnosti hnisavého sputa.

Má antioxidační účinek na základě schopnosti svých reaktivních sulfhydrylových skupin (SH-skupin) vázat se na oxidační radikály a tím je neutralizovat.

Acetylcystein navíc podporuje syntézu glutathionu, důležité složky antioxidačního systému a chemické detoxikace organismu. Antioxidační účinek acetylcysteinu zvyšuje ochranu buněk před škodlivými účinky oxidace volných radikálů, které jsou spojeny s intenzivní zánětlivou odpovědí.

Při profylaktickém použití acetylcysteinu dochází u pacientů s chronickou bronchitidou a cystickou fibrózou ke snížení frekvence a závažnosti exacerbací bakteriální etiologie..

Farmakokinetika

Absorpce je vysoká. Rychle se metabolizuje v játrech za vzniku farmakologicky aktivního metabolitu - cysteinu a diacetylcysteinu, cystinu a směsných disulfidů. Orální biologická dostupnost je 10% (v důsledku přítomnosti výrazného účinku prvního průchodu játry). Tmax v krevní plazmě je 1-3 hodiny Komunikace s bílkovinami krevní plazmy - 50%. Vylučuje se ledvinami ve formě neaktivních metabolitů (anorganické sulfáty, diacetylcystein). T1/2 je asi 1 hodina, porucha funkce jater vede ke zvýšení T1/2 až 8 hodin Proniká placentární bariérou. Nejsou k dispozici žádné údaje o schopnosti acetylcysteinu pronikat do BBB a vylučovat se do mateřského mléka..

ACC: Indikace

Pro všechny lékové formy

nemoci dýchacího systému doprovázené tvorbou viskózního obtížně oddělitelného sputa:

- akutní a chronická bronchitida;

- chronická obstrukční plicní nemoc;

akutní a chronická sinusitida;

zánět středního ucha (otitis media).

Způsob podání a dávkování

Uvnitř, po jídle.

Při absenci dalších schůzek se doporučuje dodržovat následující dávky.

Mukolytická terapie

Dospělí a děti starší 14 let: 2 tablety. šumivé 100 mg 2-3krát denně nebo 2 balení. ACC ® granule pro přípravu roztoku 100 mg 2-3krát denně nebo 10 ml sirupu 2-3krát denně (400-600 mg acetylcysteinu denně).

Děti od 6 do 14 let: 1 tab. šumivý 100 mg 3krát denně nebo 2 tablety. šumivé 2krát denně nebo 1 balení. ACC ® granule pro přípravu roztoku 3krát denně nebo 2 balení. 2krát denně nebo 5 ml sirupu 3-4krát denně nebo 10 ml sirupu 2krát denně (300-400 mg acetylcysteinu denně).

Děti od 2 do 6 let: 1 tab. šumivé 100 mg nebo 1 balení. ACC ® granule pro přípravu roztoku 100 mg 2-3krát denně nebo 5 ml sirupu 2-3krát denně (200-300 mg acetylcysteinu denně).

Cystická fibróza

U pacientů s cystickou fibrózou (vrozená metabolická porucha s častými infekcemi průdušek) a vážící více než 30 kg je možné v případě potřeby zvýšit dávku na 800 mg acetylcysteinu denně.

Děti nad 6 let: 2 tab. šumivé 100 mg nebo 2 balení. ACC ® granule 100 mg pro přípravu roztoku 3krát denně nebo 10 ml sirupu 3krát denně (600 mg acetylcysteinu denně).

Děti od 2 do 6 let: 1 tab. šumivé 100 mg nebo 1 balení. ACC ® granule 100 mg pro přípravu roztoku nebo 5 ml sirupu 4krát denně (400 mg acetylcysteinu denně).

Šumivé tablety by měly být rozpuštěny v 1 sklenici vody a užívány ihned po rozpuštění, ve výjimečných případech můžete roztok nechat připravený k použití po dobu 2 hodin.

Granule pro perorální roztok (oranžové) je třeba rozpustit ve vodě, džusu nebo studeném čaji a zapít po jídle.

Dodatečný příjem tekutin zvyšuje mukolytický účinek léčiva. U krátkodobých nachlazení je doba přijetí 5-7 dní.

U chronické bronchitidy a cystické fibrózy by měl být lék užíván po delší dobu, aby se dosáhlo profylaktického účinku proti infekcím.

Sirup ACTS ® se užívá pomocí odměrné stříkačky nebo odměrky v balení. 10 ml sirupu odpovídá 1/2 odměrce nebo 2 naplněným stříkačkám.

Pomocí odměrné stříkačky

1. Otevřete víčko lahve zatlačením dovnitř a otočením proti směru hodinových ručiček.

2. Odstraňte zátku s otvorem ze stříkačky, zasuňte ji do hrdla lahve a zatlačte ji až na doraz. Zátka je navržena pro připojení stříkačky k lahvičce a zůstává v hrdle lahvičky.

3. Stříkačku pevně zasuňte do zátky. Lahvičku opatrně otočte dnem vzhůru, vytáhněte píst injekční stříkačky dolů a natáhněte požadované množství sirupu. Pokud jsou v sirupu viditelné vzduchové bubliny, stlačte úplně píst a poté znovu naplňte stříkačku. Vraťte lahvičku do původní polohy a vyjměte stříkačku.

4. Sirup z injekční stříkačky by měl být nalit na lžíci nebo přímo do úst dítěte (v oblasti líc, pomalu, aby dítě mohlo sirup správně spolknout), přičemž sirup by měl být ve vzpřímené poloze.

5. Po použití opláchněte stříkačku čistou vodou..

Indikace pro pacienty s diabetes mellitus: 1 šumivá tableta odpovídá 0,006 XE; 1 balení ACC ® granule pro přípravu roztoku 100 mg odpovídá 0,24 XE; 10 ml (2 odměrky) sirupu připraveného k pití obsahuje 3,7 g D-glucitolu (sorbitolu), což odpovídá 0,31 XE.

Aplikace během těhotenství a kojení

Údaje o užívání acetylcysteinu během těhotenství a kojení jsou omezené. Užívání léku během těhotenství je možné pouze tehdy, pokud zamýšlený přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod.

Pokud je nutné užívat drogu během laktace, měla by být vyřešena otázka ukončení kojení.

ACC: Kontraindikace

Pro všechny lékové formy

přecitlivělost na acetylcystein nebo jiné složky léčiva;

peptický vřed žaludku a dvanáctníku v akutním stadiu;

hemoptýza, plicní krvácení;

období kojení;

děti do 2 let.

Pro šumivé tablety, 100 mg, volitelně

nedostatek laktázy, intolerance laktózy, malabsorpce glukózy-galaktózy.

S opatrností: anamnéza žaludečních vředů a duodenálních vředů; bronchiální astma; obstrukční bronchitida; selhání jater a / nebo ledvin; intolerance histaminu (je třeba se vyhnout dlouhodobému užívání léku, protože acetylcystein ovlivňuje metabolismus histaminu a může vést k známkám intolerance, jako jsou bolesti hlavy, vazomotorická rýma, svědění); křečové žíly jícnu; onemocnění nadledvin; arteriální hypertenze.

Pro granule pro přípravu roztoku navíc

nedostatek sacharázy / izomaltázy, intolerance fruktózy, nedostatek glukózy-galaktózy.

S opatrností: anamnéza žaludečních vředů a duodenálních vředů; arteriální hypertenze; křečové žíly jícnu; bronchiální astma; obstrukční bronchitida; onemocnění nadledvin; selhání jater a / nebo ledvin; intolerance histaminu (je třeba se vyhnout dlouhodobému užívání léku, protože acetylcystein ovlivňuje metabolismus histaminu a může vést k známkám intolerance, jako jsou bolesti hlavy, vazomotorická rýma, svědění).

Pro sirup navíc

S opatrností: anamnéza žaludečních vředů a duodenálních vředů; bronchiální astma; selhání jater a / nebo ledvin; intolerance histaminu (je třeba se vyhnout dlouhodobému užívání léku, protože acetylcystein ovlivňuje metabolismus histaminu a může vést k známkám intolerance, jako jsou bolesti hlavy, vazomotorická rýma, svědění); křečové žíly jícnu; onemocnění nadledvin; arteriální hypertenze.

ACC 0,02 / ML 100ML SIRUP D / DĚTI

Průhledný, bezbarvý, mírně viskózní roztok s vůní třešní.

1 ml sirupu obsahuje: účinnou látku: acetylcystein - 20,00 mg; pomocné látky: methylparahydroxybenzoát - 1,30 mg, benzoan sodný - 1,95 mg, disodný edetát - 1,00 mg, sacharinát sodný - 1,00 mg, sodná sůl karmelózy - 2,00 mg, hydroxid sodný, 10% vodný roztok - 30,00 - 70,00 mg, třešňová příchuť - 1,50 mg, čištěná voda - 910,25 - 950,25 mg.

Uvnitř, po jídle. Sirup ACTS® se užívá pomocí odměrné stříkačky nebo odměrky v balení. 10 ml sirupu ACC® odpovídá 1/2 odměrce nebo 2 naplněným stříkačkám. Dodatečný příjem tekutin zvyšuje mukolytický účinek léčiva. Při absenci dalších schůzek se doporučuje dodržovat následující dávky: dospělí a děti starší 14 let: 10 ml sirupu 2-3krát denně (400 - 600 mg acetylcysteinu); děti od b do 14 let: 5 ml sirupu 3krát denně nebo 10 ml sirupu 2krát denně (300 - 400 mg acetylcysteinu); děti od 2 do 5 let: 5 ml sirupu 2-3krát denně (200 - 300 mg acetylcysteinu). U cystické fibrózy: děti starší 6 let: 10 ml sirupu třikrát denně (600 mg acetylcysteinu); děti od 2 do 6 let: 5 ml sirupu 4krát denně (400 mg acetylcysteinu). U krátkodobých nachlazení je trvání kurzu 4-5 dní. U dlouhodobých onemocnění určuje průběh léčby ošetřující lékař. U chronické bronchitidy a cystické fibrózy by měl být lék užíván po delší dobu, aby se dosáhlo profylaktického účinku u infekcí. Pomocí odměrné stříkačky: - otevřete uzávěr lahve zatlačením a otočením proti směru hodinových ručiček; - vyjměte zátku s otvorem ze stříkačky, zasuňte ji do hrdla lahve a zatlačte ji až na doraz. Zátka je navržena pro připojení stříkačky k lahvi a zůstává v hrdle lahve; - pevně zasuňte injekční stříkačku do zátky. Lahvičku opatrně otočte dnem vzhůru, vytáhněte píst injekční stříkačky dolů a natáhněte požadované množství sirupu v mililitrech (ml). Pokud jsou v sirupu viditelné vzduchové bubliny, stlačte úplně píst a poté znovu naplňte stříkačku. Vraťte lahvičku do původní polohy a vyjměte stříkačku; - sirup ze sirupu by měl být nalit na lžíci nebo přímo do úst dítěte (v oblasti líc, pomalu, aby dítě mohlo sirup správně spolknout), přičemž sirup by měl být ve vzpřímené poloze; - po použití opláchněte stříkačku čistou vodou.

Při práci s drogami musíte používat sklo, vyvarujte se kontaktu s kovy, gumou, kyslíkem a snadno oxidovanými látkami. Při použití acetylcysteinu byly velmi vzácně hlášeny případy závažných alergických reakcí, jako je Stevens-Johnsonův syndrom a Lyellův syndrom. Pokud dojde ke změnám na kůži a sliznicích, měli byste okamžitě konzultovat lékaře a přestat užívat lék. Je třeba se vyhnout použití léku u pacientů s renální a / nebo jaterní nedostatečností, aby se zabránilo další tvorbě dusíkatých sloučenin. 1 ml sirupu obsahuje 41,02 mg sodíku. To je třeba vzít v úvahu při užívání léku u pacientů na dietě zaměřené na omezení příjmu sodíku (se sníženým obsahem sodíku / soli). Vliv na schopnost řídit vozidla a mechanismy: Nejsou k dispozici žádné informace o účinku léku na schopnost řídit vozidla a provádět jiné potenciálně nebezpečné činnosti, které vyžadují zvýšenou koncentraci pozornosti a rychlost psychomotorických reakcí..

Při současném užívání acetylcysteinu a antitusik může v důsledku potlačení reflexu kašle dojít ke stagnaci sputa. Při současném použití s ​​antibiotiky pro perorální podání (peniciliny, tetracykliny, cefalosporiny atd.) Je možná jejich interakce s thiolovou skupinou acetylcysteinu, což může vést ke snížení jejich antibakteriální aktivity. Interval mezi užíváním antibiotik a acetylcysteinu by proto měl být alespoň 2 hodiny (kromě cefiximu a loracarbefu). Současné užívání s vazodilatačními látkami a nitroglycerinem může vést ke zvýšení vazodilatačního účinku.

Acetylcystein je derivát aminokyseliny cysteinu. Má mukolytický účinek, usnadňuje vypouštění sputa díky přímému účinku na reologické vlastnosti sputa. Účinek je způsoben schopností rozbít disulfidové vazby mukopolysacharidových řetězců a způsobit depolymerizaci mukoproteinů ve sputu, což vede ke snížení viskozity sputa. Lék zůstává aktivní v přítomnosti hnisavého sputa. Má antioxidační účinek na základě schopnosti svých reaktivních sulfhydrylových skupin (SH-skupin) vázat se na oxidační radikály a tím je neutralizovat. Acetylcystein navíc podporuje syntézu glutathionu, důležité složky antioxidačního systému a chemické detoxikace organismu. Antioxidační účinek acetylcysteinu zvyšuje ochranu buněk před škodlivými účinky oxidace volných radikálů, které jsou spojeny s intenzivní zánětlivou odpovědí. Při profylaktickém použití acetylcysteinu dochází u pacientů s chronickou bronchitidou a cystickou fibrózou ke snížení frekvence a závažnosti exacerbací bakteriální etiologie..

Absorpce je vysoká. Rychle se metabolizuje v játrech za vzniku farmakologicky aktivního metabolitu - cysteinu a také diacetylcysteinu, cystinu a směsných disulfidů. Orální biologická dostupnost je 10% (v důsledku přítomnosti výrazného účinku „prvního průchodu“ játry). Doba k dosažení maximální koncentrace (Cmax) v krevní plazmě je 1 - 3 hodiny, spojení s bílkovinami krevní plazmy je 50%. Vylučuje se ledvinami ve formě neaktivních metabolitů (anorganické sulfáty, diacetylcystein). Poločas (T1 / 2) je asi 1 hodina, porucha funkce jater vede k prodloužení T1 / 2 na 8 hodin.Penetruje placentární bariérou. Nejsou k dispozici žádné údaje o schopnosti acetylcysteinu procházet hematoencefalickou bariérou a vylučovat se do mateřského mléka..

Nemoci dýchacího systému doprovázené tvorbou viskózního obtížně oddělitelného sputa: - akutní a chronická bronchitida; - obstrukční bronchitida; - tracheitida, laryngotracheitida; - zápal plic, plicní absces; - bronchiektázie, bronchiální astma, chronická obstrukční plicní nemoc (COPD), bronchiolitida, cystická fibróza; - akutní a chronická sinusitida, zánět středního ucha (otitis media).

- přecitlivělost na acetylcystein nebo jiné složky léčiva; - peptický vřed žaludku a dvanáctníku v akutním stadiu; - těhotenství; - období laktace; - hemoptýza, plicní krvácení; - děti do 2 let. S opatrností: anamnéza žaludečních vředů a duodenálních vředů, bronchiální astma, selhání jater nebo ledvin, intolerance histaminu (je třeba se vyhnout dlouhodobému užívání léku, protože acetylcystein ovlivňuje metabolismus histaminu a může vést k známkám intolerance, jako je bolest hlavy, vazomotorická rýma, svědění), křečové žíly jícnu, onemocnění nadledvin, arteriální hypertenze. Těhotenství a kojení: Údaje o užívání acetylcysteinu během těhotenství a kojení jsou omezené. Užívání léku během těhotenství je možné pouze tehdy, pokud zamýšlený přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod. Pokud je nutné užívat drogu během laktace, měla by být vyřešena otázka ukončení kojení.

V případě chybného nebo úmyslného předávkování jsou pozorovány jevy jako průjem, zvracení, bolesti žaludku, pálení žáhy a nevolnost. Doposud nebyly pozorovány žádné závažné a život ohrožující vedlejší účinky. Léčba: symptomatická.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou nežádoucí účinky klasifikovány podle frekvence jejich výskytu takto: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100, 1/1000, 1/10000),

100 ml sirupu v lahvích z tmavého skla, zapečetěných bílými víčky s těsnicí membránou, bezpečných proti otevření dětmi, s ochranným kroužkem, doplněno odměrkou nebo dávkovací stříkačkou. 1 lahvička s dávkovacím zařízením a společně s návodem k použití v papírové krabičce.

Články O Zánět Hltanu